Životní pojištění
5 MIN čtení

6 nejčastějších mýtů o životním pojištění

21.7.2022

Životní pojištění je produkt, který v lidech vzbuzuje nesčetné množství pocitů – mnohdy těch negativních. V některých případech za tím mohou být lidová rčení, která s ním jsou spjata, v dalších pak špatné zkušenosti, a takto bychom mohli pokračovat dál. Pojďme se podívat na ty nejznámější mýty, s nimiž je životko spojeno a trochu si je objasnit.

1. Peníze za životní pojištění jen vyhazujeme z okna

Velmi častým mýtem je zpochybňování samotné podstaty životního pojištění. Jeho smyslem není spoření ani příslib budoucího výnosu. Cílem je zajistit si finanční jistotu, a to v nečekané životní situaci – pracovní neschopnost, invalidita či smrt. Na nic z toho se totiž nemůžeme předem připravit. Správně uzavřené životní pojištění v této situaci rozhodně pomůže.

Mnohdy máme pocit, že se nám v průběhu života nemůže nic stát, ale opak je pravdou. Najednou se dostaví vážná nemoc, způsobíme si úraz a situace se náhle obrací. Jsme dlouhodobě hospitalizovaní, nemůžeme již vykonávat naší práci či se dokonce staneme invalidními či zemřeme. I smrt se může negativně dotknout členů rodiny – nesplacená hypotéka, dluh či cokoliv jiného.

2. Nemám na to platit drahé životko

Mylnou představou často bývá i cena životního pojištění. Pokud je správně nastaveno, tak si z vaší výplaty ukrojí zhruba 5 %. Zbývající část příjmu by vám měla vystačit na nutné i běžné životní výdaje. Nejste si jistí, jak na tom jste? Rozhodně není od věci si udělat přehled o tom, kam vaše peníze putují – nájem, splátky, nákupy, zábava atp. Většinou zjistíte, že zbytečně utrácíte za věci, které nejsou pro váš život nezbytně důležité.

Proč si udělat průzkum výdajů? Představte si situaci, v níž se vám něco stalo a vaše měsíční příjmy klesly na 60 % toho, na co jste zvyklí. Nemoc i úraz vás mohou zneschopnit i na dlouhé měsíce. V takovou chvíli bude potřeba přemýšlet o tom, kde těch zbývajících 40 % ušetříte.

3. Na životní pojištění jsem příliš mladý

Mladí lidé podceňují význam životního pojištění. Častým důvodem je, že přemýšlí nad pojištěním jako o něčem, co počká. Proč se zajišťovat hned po škole a v první práci? Odpověď je stejně jednoduchá. Nemoc ani úraz vám o sobě dopředu nedají vědět, prostě se stanou, a to i v nejméně vhodný okamžik.

Životní pojištění je tu proto, aby nám v těchto situacích krylo záda – pokud je dobře nastavené. Čím dříve si jej člověk sjedná, tím levnější jsou měsíční poplatky. Pojišťovny na mladé lidi nahlížejí jako na méně rizikové. Výskyt rizik se s věkem zvyšuje. Čím dřív začnete, tím více ušetříte.

4. Proč utrácet za pojištění, když mám rezervu?

Chybnou myšlenkou je i to, že životní pojištění se dá nahradit investováním nebo prodejem majetku. Budeme se opět opakovat, ale nikdo s jistotou neví, kdy nastane situace, která obrátí náš život vzhůru nohama. Nemáme jistotu, že stihneme našetřit dostatek peněz, aby pokryly náklady za zdravotní péči a výlohy za ošetření, které se bez nadsázky mohou pohybovat v řádech milionů.

Určitě není od věci mít našetřeno do výše dvou až tří výplat pro případ krátkodobého výpadku příjmu. Z dlouhodobého hlediska je jasné, že s rezervou do konce života nevystačíte. Prodej majetku je zdlouhavý a investování v sobě ukrývá také rizika spojená s aktuálními výkyvy trhu. Není od věci mít jistotu ve formě kvalitního životního pojištění.

5. Správné životní pojištění kryje všechny nástrahy života

Velmi častým omylem je i to, že si lidé myslí, že životní pojištění vám pokryje veškerá rizika života. To však není úplně pravdou. Pojišťovny vám v dnešní době mohou poskytnout krytí nejčastějších rizik nebo vám individuálně sestavit smlouvu dle vašich potřeb. Sice existují komplexnější produkty, které pokryjí velké množství rizik, ale výrazně se to projeví v ceně. Je proto důležité zamyslet se, jakou cestou se chcete ubírat.

6. Děti jsou na prvním místě

Mnoho rodičů často přemýšlí nad tím, jak zabezpečit své dítě. V dětství se totiž stává nejvíce úrazů. O životku je potřeba nejprve přemýšlet s trochu jiné perspektivy. Čí zranění, nemoc nebo invalidita ohrozí rodinný rozpočet? Odpověď je zřejmá, ta vaše. Proto při sjednávání životního pojištění nejprve důkladně myslete na sebe a pak řešte děti a jejich případné zajištění.

Chcete sjednat životní pojištění?

Přiměl vás článek zamyslet se nad životkem? Pak využijte naši kalkulačku životního pojištění a nechte si srovnat aktuální nabídky na trhu. V případě, že si nebudete vědět rady, pak se vás rád ujme jeden z našich finančních poradců a pomůže vám nejen s výběrem, ale také nastavením. Bez obav se tak dostanete odpovědi i na otázky, které by vás zajímaly.

Srovnejte si životní pojištění

Jak vysoký měsíční příjem potřebujete zajistit?
36 000 Kč
10 000 Kč
100 000 Kč
Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás