Hypotéky
3 MIN čtení

Daň z nemovitosti 2022: Vše, co potřebujete vědět

14.3.2022

Pokud jste si pořídili nemovitost či zvažujete její nákup, je určitě dobré vědět, jak funguje daň z nemovitosti. Podle čeho zjistíte, jak vysoká je daň právě z vaší nemovitosti nebo jak a kdy se k ní máte přihlásit? Odpověď na tyto a další otázky najdete v tomto článku.

Daň z nemovitosti vs. daň z nabytí nemovitosti

Daň z nemovitosti je poplatek, který jednou ročně odvádí majitel nemovitosti. Její výše se odvíjí od různých okolností. Abyste si mohli spočítat, kolik peněz musíte v daném roce odvést státu za svou nemovitost, je nutné vědět, o jaký konkrétní typ nemovitosti (stavby, pozemku či jednotky) se jedná. Dále se uvádí výměra, zastavěná plocha, počet nadzemních podlaží, koeficienty pro danou nemovitost a u pozemku se uvádí také výměra zastavěná nemovitými stavbami.

Možná si kladete otázku, co jsou to zmíněné koeficienty. Ty jsou pro každé město jiné a mohou se každý rok měnit. Aktuální výši koeficientů si můžete snadno dohledat na internetu, kde jsou k dispozici i kalkulačky, které výši daně za vaši nemovitost umí spočítat. Například za sedmdesátimetrový byt na Kladně byste v letošním roce na dani zaplatili 588 korun.

Jednoduché to je s daní z nabytí nemovitosti, která se platila sice jen jednou, ale byla výrazně vyšší než daň z nemovitosti. Ta je totiž od roku 2021 zrušená.

To nejdůležitější k dani z nemovitosti

Daň z nemovitosti se vás pochopitelně týká pouze v případě, že vlastníte nemovitou věc. Zde je vhodné upozornit, že se daň nevztahuje na družstevní byty – u nich je totiž faktickým majitelem družstvo, povinnost platit tuto daň vám tak odpadá.

Pokud máte nově pořízený byt, je třeba se k dani takzvaně přihlásit. Tak učiníte skrze speciální formulář, který je k tomuto účelu určen. Toto přiznání stačí podat finančnímu úřadu pouze jednou a pak už si jen nastavit trvalý příkaz tak, aby platba každoročně odešla. Je ale třeba si hlídat, zda se nemění některý z parametrů, který uvádíme výše, nebo jste neprovedli nějakou změnu na své nemovitosti. V takovou chvíli je třeba si podat přiznání nové, protože se mění výše daně. Daň se odvání za byt, dům, pozemek, ale i nebytové prostory. A kdy se k dani přihlásit? K dani se hlásíme vždy v následujícím roce od nákupu nemovitosti. Například pokud jste koupili byt v roce 2021, je třeba se k dani přihlásit nejpozději do 31. ledna 2022. Zaplatit daň je pak nutné do konce května. Z uvedeného tedy vyplývá, že v roce, kdy nemovitost pořizujete, se daňová povinnost týká ještě starého majitele nemovitosti.

Plánujete letos koupit nemovitost? Zjistěte, jak vysokou hypotéku získáte

Výši hypotéky, kterou byste mohli u banky získat, si snadno spočítáte s naší kalkulačkou. A kdybyste na celý proces výběru a vyřizování hypotéky nechtěli být sami, obraťte se na nás a nechte si dobře poradit.

Spočítejte si hypotéku

Jaká je výše vámi požadované hypotéky?
2 500 000 Kč
100 000 Kč
20 000 000 Kč
Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás

Zadejte prosím ověřovací kód

Ověřovací kód byl zaslán na telefonní číslo