Hypotéky
2 MIN čtení

Dosáhnete na vlastní nemovitost? Oblast hypoték letos zasáhnou změny

23.1.2022

Česká národní banka už na konci listopadu uplynulého roku avizovala zpřísnění v poskytování hypoték. Od dubna 2022 tak budou zájemci o hypotéku mimo jiné muset mít našetřených 20 % z půjčované částky. Než ale budete házet flintu do žita s tím, že teď už hypotéku vůbec nemůžete dostat, přečtěte si raději celý článek. Zpřísnění totiž nedopadne na všechny z nás stejně.

Kromě nutnosti mít místo stávajících 10 % našetřeno hned 20 % z půjčované částky Česká národní banka obnovila také další příjmové limity pro poskytování hypoték. Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, bude od dubna na hodnotě 8,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, bude činit 45 %.

Mladé lidi chce ČNB v pořízení vlastního bydlení podpořit

Uvedená zpřísnění se totiž nebudou týkat osob do 36 let věku. I poté, co nová pravidla vstoupí v platnost, bude osobám do 36 let stačit mít našetřeno pouze 10 % z půjčované částky. Zároveň uvedený limit DTI bude také benevolentnější – banka jej pro mladé žadatele stanovila na hodnotě 9,5. Stejně tak limit DSTI bude pro žadatele do 36 let mírnější, činit bude 50 % oproti 45 %, které platí pro žadatele starší 36 let.

Zpřísnění dopadne na starší ročníky a ty, kteří chtějí investiční nemovitost

V praxi by mělo zpřísnění dopadnout v podstatě pouze na starší ročníky a ty, kteří si nemovitost nekupují na to, aby v ní sami bydleli. ČNB v podstatě dala najevo, že chce znesnadnit nákup investičních nemovitostí.

Proč ČNB zpřísňuje?

Zpřísněním prý centrální banka reaguje na plošné uvolňování úvěrových standardů bankami a zvyšující se nadhodnocení cen bytů v Česku. Dle odhadů ČNB byly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ceny nadhodnoceny o necelých 25 %, u investičních nadhodnocení činilo dokonce 30 %! Ceny bytů sice rostou ve všech evropských zemích, v Česku ale nárůst patřil k těm nejvyšším.

S pořízením bytu zbytečně neotálejte

Když se tedy bavíme o pořízení bytu, tak asi není na co čekat. Otázku, jak vysokou hypotéku dostanete a kolik budete měsíčně splácet, vám zodpoví hypoteční kalkulačka. A jestli nechcete být na všechno to papírování kolem hypotéky, a hlavně na výběr ideálního úvěru sami, poraďte se s některým z našich zkušených poradců.

Spočítejte si hypotéku

Jaká je výše vámi požadované hypotéky?
2 500 000 Kč
100 000 Kč
20 000 000 Kč
Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás

Zadejte prosím ověřovací kód

Ověřovací kód byl zaslán na telefonní číslo