Zelená energie
5 min čtení

Tepelné čerpadlo: Vše, co o něm potřebujete vědět

3.5.2023

Tepelné čerpadlo je rozhodně zajímavým a ekologickým řešením, jak vytápět domácnost nebo ohřívat vodu. S čím byste se měli před jeho koupí seznámit? Všechny důležité informace jsme vám shrnuli do jednoho článku. Pojďte si v rychlosti přečíst o tepelném čerpadlu a zjistěte, co to je, jak funguje či jaké výhody nabízí.

Co je to tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je zařízení určené k přenosu tepla, které odebírá z obnovitelných zdrojů, jako je vzduch, voda nebo země. Díky tomu dochází k energetické úspoře na vytápění budovy nebo ohřevu vody. V současnosti jde o ekologické řešení pro domácnosti, které chtějí snížit svou uhlíkovou stopu. Tepelné čerpadlo se dá umístit na jakýkoliv dům. Nejčastěji se s ním setkáte u dnešních novostaveb, v nichž se stává neodmyslitelnou součástí vytápěcího systému domu.

Tepelná čerpadla využívají vysoký podíl energie z okolního prostředí, jako je vzduch, voda nebo země, a pouze menší část, přibližně 20 %, energie z elektrické sítě. Tímto způsobem významně snižují spotřebu elektřiny a také redukují uhlíkovou stopu.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo funguje na principu opakujícího se cyklu, jenž se uskutečňuje uvnitř systému. Ten využívá teplotních rozdílů mezi venkovním a vnitřním prostředím, což by se dalo přirovnat k takovému chlazení naruby. V uzavřeném chladivovém okruhu tepelného čerpadla proudí speciální plyn, ten se při stlačení kompresorem zahřeje a pokračuje do výměníku (kondenzátoru), kde se mění na kapalinu a přes expanzní ventil se vrací do plynného skupenství.

Tepelné čerpadlo a jeho typy

Tepelné čerpadlo se dá rozdělit na několik základních typů. Ve své podstatě jde o způsob, jakým zařízení získává teplo. Momentálně jsou na trhu čtyři typy tepelného čerpadla, s nimiž vás seznámíme.

1. Tepelné čerpadlo země-voda

Tepelné čerpadlo země-voda odebírá teplo z půdy. To je možné buď za pomocí hloubkového vrtu, nebo kolektorů umístěných v malé hloubce na větší části pozemku (třeba na zahradě). Teplo se pak odebírá z půdy prostřednictvím vody, která ohřívá radiátor, podlahové topení nebo boiler.

2. Tepelné čerpadlo voda-voda

Tepelné čerpadlo voda-voda má za hlavní zdroj tepla vodu. Ta je nejčastěji podzemní. V některých případech i povrchová z rybníku nebo jezera. To jde pouze s povolením správce povodí. Voda je vedena do výměníku tepelného čerpadla, kde je z ní odebráno teplo.

3. Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelného čerpadla vzduch-voda má jako zdroj tepla vzduch. Hlavní výhodou tohoto typu je především bezproblémová instalace a nízká pořizovací cena. Jedinou nevýhodou je, že se v průběhu roku výrazně mění teplota, a tak se snižuje i efektivita zařízení. Pro tyto případy je dobré mít záložní zdroj tepla.

4. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch funguje podobně jako klimatizace, jen většina modelů zvládá jak ohřev, tak chlazení vzduchu. I u tohoto zařízení můžete počítat s nízkými náklady na pořízení a instalaci. Bohužel tento typ tepelného čerpadla neumí ohřívat užitkovou vodu a potýká se s nižší efektivitou vytápění.

V České republice se nejčastěji používají tepelná čerpadla vzduch/voda a země/voda, která jsou vhodná do mírných klimatických podmínek.

Jaké výhody vám přinese tepelné čerpadlo?

  • Vysoká účinnost – oproti běžným zdrojů vytápění a chlazení.
  • Žádné emise – tepelné čerpadlo funguje na elektřinu, a tak neznečišťuje vzduch.
  • Dlouhá životnost – v provozu vydrží fungovat více jak 20–35 let.
  • Všestranné umístění – je skvělým řešením do nových i starších domů.
  • Flexibilita – tepelné čerpadlo se dá kombinovat s dalšími zdroji tepla.

Nevýhody tepelného čerpadla

  • Náročnější instalace – ta vyžaduje důkladné předběžné plánování a zahrnuje úpravu stávajícího topného systému.
  • Vysoké počáteční náklady – cenu tepelného čerpadla zvyšuje nejen samotné zařízení, ale i práce spojené s instalací systému.
  • Závislost na elektrické energii – třebaže jde o ekologické zařízení, které nespaluje fosilní palivo, tak je závislé na elektrické energii, při jejímž výpadku nebude tepelné čerpadlo fungovat.

Chtěli byste pořídit tepelné čerpadlo? Poraďte se s expertem!

Zaujalo vás tepelné čerpadlo? Pak navštivte náš web Zelená energie a spojte se s naším odborníkem. Zjistíte více informací a případně si můžete sjednat konzultaci pro vaší stávající dům nebo pro plánovanou stavbu nemovitost.

Rychlá reakce

Nenašli jste konkrétní produkt
nebo máte nějaké otázky?

Neváhejte se zeptat našich ochotných Patronů
Kontaktujte nás