- HypotékyDíky hypotékám se stávají naše sny o bydlení skutečností.
- Životní pojištěníNeštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pro tyto případy Vás kryje životní pojištění.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste dělali, kdybyste nemohli dlouhodobě pracovat? Několikaměsíční pracovní neschopnost z důvodu nemoci či úrazu značně ovlivní váš rozpočet. V takovém případě musíte mít dostatečnou finanční rezervu, nebo mít sjednané životní pojištění s rizikem pracovní neschopnosti. Jak to přesně funguje, to si povíme v následujících odstavcích.
Životní pojištění s rizikem pracovní neschopnosti vám vynahradí ztrátu ušlého příjmu. Ve chvíli, kdy jste dlouhodobě nemocní, dostáváte 60 % svého příjmu – pokud máte vysokou mzdu, může být nemocenská ještě nižší. Při uzavření životního pojištění s rizikem pracovní neschopnosti si pojistíte ušlý příjem, a tak při dlouhodobém výpadku příjmu máte jistotu, že vám rozdíl doplatí pojišťovna.
Při sjednání životního pojištění s rizikem pracovní neschopnosti je důležité si správně stanovit výši dávky (také denního odškodnění). Podstatné je, aby byla v souladu s vašim příjmem. Proč? Pojištění slouží k dorovnání ušlého příjmu, což znamená, že pojišťovna vyplatí pouze částku, o kterou reálně přicházíte. V takovém případě nemá smysl nastavovat vysoké plnění, protože nebude vyplaceno ve výši, již byste očekávali.
VÍTE, CO JE TO ČEKACÍ DOBA? U každého nově sjednaného životního pojištění musí uplynout doba, po jejímž uplynutí vám vzniká nárok na plnění. Jde o ochranu proti zneužití pojistky. Proto je důležité, abyste se s jejím trváním seznámili před podpisem smlouvy. Zpravidla se pohybuje v řádech měsíců.
Karenční doba v případě životního pojištění s rizikem pracovní neschopnosti určuje, od jakého dne máte nárok na denní plnění. Zpravidla jí mají pojišťovny nastavenou od 30. dne pracovní neschopnosti. Náhrada ušlého příjmu vám bude vyplácena až od 31 dne. Tato doba se u jednotlivých pojišťoven liší. Setkat se můžete s karenční dobou od 15, 30 i 60 dne.
Dobré je se řídit pravidlem, že čím dříve, tím lépe. Na druhou stranu je potřeba počítat s karenční dobou. Pokud nahlásíte a zároveň doložíte, že jste v pracovní neschopnosti, je důležité, aby z neschopenky či jiného lékařského dokumentu bylo zřejmé, že se budete doma dlouhodobě.
CHCETE VĚDĚT VÍC O ŽIVOTNÍM POJIŠTĚNÍ? Sepsali jsme pro vás kompletní souhrn, kde najdete veškeré informace. Přečtěte si také článek: Vše, co potřebujete vědět o životním pojištění, a mějte po ruce ucelené informace.
Existuje hned několik případů, kdy Vám pojišťovna nebude nic plnit i ve chvíli, že máte sjednané pojištění pracovní neschopnosti. Důležité je se s touto situací obeznámit již na samém začátku, protože pak byste mohli být nemile překvapeni. V těchto případech není možné žádat o plnění pojistného:
U životního pojištění je také žádoucí, abyste se seznámili s podmínkami, ale zejména si dobře pročíst oddíl „výluky“. Snadno tak zjistíte, v jakých dalších případech vaše smlouva nekryje dané riziko.
Není nic jednoduššího, než si udělat srovnání cen. Využijte naši kalkulačku životního pojištění a získejte přehled o tom, která pojišťovna nabízí nejlepší ceny. Díky tomu se můžete spojit s naším finančním odborníkem, který dokáže odpovědět na případné otázky a nastavit Vám smlouvu tak, aby byla kvalitní a brala zřetel na vaší aktuální situaci.